DaviniDavanas.lv piedāvā: dabīgā kosmētika MADARA » ieskaties un pasūti ekokosmētiku internetā » atlaides / piegāde Latvijā bez maksas

MADARA ekostandartiDABISKUMS UN DROŠĪBA                


Dabīgā MADARAS kosmētika ir vairāk nekā iedarbīgums un eko kosmētikas dāvāts skaistums. Dabīgs produkts MADARAS skatījumā nozīmē arī kosmētikas drošību.

Tu, lietojot dabīgo ekokosmētiku no MADARAS, vari būt droša, ka tajā pielietotas tikai nekaitīgas, dabīgas un sertificētas sastāvdaļas. Un pati kosmētika MADARA ir radīta no dabīgas izcelsmes eko produktiem un sertificēta pēc starptautiskā ECOCERT standarta.
Tu vari būt droša, dabīgā MADARAS eko kosmētika uz dzīvniekiem netiek testēta. Šo dabīgo kosmētiku pārbauda sertificēti dermatologi, pieaicinot arī brīvprātīgaos, kam MADARAS kosmētikas ekoloģiskums un drošība ir tikpat nozīmīga, kā Tev.
Tu vari būt droša, ka MADARAS ražotnē strādā tikai ar dabai draudzīgām vielām un kosmētika top ar ekoloģiskām metodēm. Arī biroja tīrīšā un ražošanas telpu uzkopšanā tiek izmantoti ekoloģiskie MADARAS mazgāšanas līdzekli.
MADARAS izpratnē kosmētikas dabīgā izcelsme sniedz drošības sajūtu ne tikai katrā pieskārienā tavai ādai – tā ir kas vairāk. Tā rūpējas par veselīgāku nākotni. MADARA, ražojot patiešām dabīgo kosmētiku, padara pasauli tīrāku, drošāku un skaistāku ne tikai Tev, bet arī mūsu bērniem un dabai draudzīgākas paaudzes izauklēšanai.
Kosmētikas dabīgā izcelsme un drošības sajūta – tā ir arī garantija nākotnei, ko tev sniedz MADARA.

RU  EN

Pērkot dabīgu kosmētiku, uz eko produktu iesaiņojuma var redzēt norādītus dažādus dabīgās kosmētikas sertifikācijas standartus un garantijas zīmes – ECOCERT, BDIH, Soil Association un citas. Kas ir dabīgās kosmētikas sertifikācija un kurš no ekokosmētikas sertifikātiem ir uzticamākais?Kosmētikas sertifikāti: kā zināt, vai ekokosmētika ir patiešām dabīga?

Atbild: Lotte Tisenkopfa-Iltnere
eksperts dabīgās kosmētikas nozarē
Madara Cosmetics


Kāpēc kosmētikai ir nepieciešama sertifikācija?
To, kas ir vai nav dabīga kosmētika, līdz pat šodienai kosmētikas līdzekļu likumdošana pasaulē un Eiropas Savienībā nedefinē. Līdz ar to ir pieejami daudzi kosmētikas līdzekļi, kurus tirgū pozicionē kā ekoloģiskus un dabīgus, taču īstenībā tie var saturēt dažādus sintētiskus parfīmus, konservantus, minerāleļļu un citas izejvielas, kas ir stingri aizliegtas dabīgajā kosmētikā. Tādi apzīmējumi kā "Augu šampūns", "Dabas esences" vai pat vārdi "dabīgs", "ekoloģisks" neko nenozīmē, ja vien uz iepakojuma nav atsauces uz atbilstošu dabīgās kosmētikas eko sertifikāciju.

Dabīgās kosmētikas sertificēšanas standarti ir izstrādāti ar nolūku atvieglot eko kosmētikas pircēja izvēli. Kosmētikas ražošanā 21.gadsimtā tiek izmantoti vairāk nekā 8 tūkstoši dažādu izejvielu. Daļa no tām ir dabīgas izcelsmes - augu un ēteriskās eļļas, to ekstrakti,- bet liela daļa tomēr ir ar laboratorijā sintezētiem ķīmiskiem savienojumiem. Sintētiskās izejvielas ļoti bieži ir organismam kaitīgas un, lietojot tādu kosmētiku ilgstoši, tā var kaitēt imūnsistēmai, radot alerģijas gan Tev un pēcnācējiem, gan arī sekmēt vēža šūnu veidošanos. Komsētikas ikdienas lietotājam ir neiespējami atcerēties visas tajā sastāvdaļas, to iedarbību, bet tieši sertifikācijas zīmodziņš uz ekokosmētikas iepakojuma ir tas, kurš ļauj atšķirt dabīgu eko produktu no sintētiska.

Kādēļ eksistē vairāki standarti?
Kosmētikas sertificēšanas standarts ir noteikumi, kas reglamentē, kuras izejvielas drīkst produktam ražotājs pievienot, kādiem iepakošanas un ražošanas procesu kritērijiem produktam būtu jāatbilst. Dažādās Eiropas valstīts vēsturiski kosmētikas standarti un tās sertificētāji ir veidojušies kā neatkarīgas organizācijas vai ražotāju apvienības. Tādēļ laikā, kad mūsdienās produkti ceļo tāltālu aiz ražotājvalsts robežām, tirgū pastāv vesela virkne dažādu standartu, kas nereti ļoti samulsina pircēju. Dabīgās kosmētikas standarti, kas sastopami Eiropā, ir:
*ECOCERT (Francija),
*BDIH (Vācija),
*Soil Association (Anglija),
*ICEA (Itālija),
*Cosmebio (Francija),
*NaTrue (Vācija/Beļģija).


Jauns vienotais Eiropas standarts - COSMOS
Lai pircējiem atvieglotu orientēšanos starp dažādām sertifikācijām, 2010.gadā organizācijas apvienojās un izveidoja vienotu Eiropas dabīgās kosmētikas eko sertifikācijas standartu - COSMOS. Tas jau ir sācis darboties un tuvākajos gados zem katra no eko sertifikācijas zīmogiem pircēji varēs atrast atsauci uz vienoto COSMOS standartu. Vienīgā organizācija, kas atteicās pievienoties COSMOS standartam, ir Vācijas ražotāju apvienība NaTrue (Weleda, Dr.Hauschka/Wala, Logona/Lococos, Lavera/Laverana, Primavera, Sanaverde), kas ir izveidojusi savu dabīgās kosmētikas standartu, prasību ziņā nedaudz vājāku un pielaidīgāku nekā COSMOS.

Eiropā sastopami arī citi eko standarti, piemēram, USDA Organic (ASV) - no ASV importētiem dabīgās kosmētikas produktiem. Tomēr, neskatoties uz dabīgās kosmētikas eko standartu daudzveidību, būtiskākie noteikumi visām eko sertifikācijas organizācijām ir līdzīgi:
- kosmētikas ražošanā pieļaujams izmantot dabīgas izejvielas,
- augu izcelsmes izejvielām jābūt maksimāli daudz iegūtām no bioloģiskās lauksaimniecības,
- drīkst izmantot tikai no dabas vielām iegūtus emulgatorus un mazgājošās vielas,
- nedrīkst izmantot dzīvnieku izcelsmes produktus (ar dažiem izņēmumiem, piemēram, bišu vasks),
- nedrīkst izmantot sintētiskus parfīmus, konservantus un citas sintētiskas vielas,
- nedrīkst izmantot ģenētiski modificētas izejvielas.

Ja vēlies nopirkt ekokosmētikas produktu ar garantiju, ka tajā nebūs veselībai kaitīgu vielu un ka ražotājs būs parūpējies ne vien par dabīgu sastāvu, bet arī par saudzīgu attieksmi pret vidi un dzīvniekiem, tad droši vari paļauties uz ikvienu no šiem zīmogiem! Galvenais, lai produktam tāds ir.


Galvenie ekokosmētikas standartu kritēriji un atšķirības:

ECOCERT
ECOCERT ir pasaulē liekākā bioloģisko produktu sertificēšanas institūcija, kas veic 30% no visām bioloģiskās lauksaimniecības inspekcijām pasaulē. ECOCERT ir izstrādājis standartus un sertificē gan dabīgo kosmētiku un smaržas, gan ķīmiju mājsaimniecībām, gan bioloģiskas izcelsmes tekstīliju un apģērbu ražošanu.
ECOCERT 1991.gadā nodibināja Francijas bioloģiskie lauksaimnieki, un 20 gadu laikā organizācija ir kļuvusi par pasaules nozīmīgāko neatkarīgo eko sertificēšanas institūciju, kas darbojas 80 valstīs.

Organizācijas neatkarība:
ECOCERT nav tieši saistīta ar kosmētikas ražotājiem, tādēļ to var uzskatīt par neatkarīgu un dabīgās kosmētikas eko sertificēšanas rezultātā neieinteresētu organizāciju.


Standarta galvenās prasības:
ECOCERT kosmētikas standartam ir divi līmeņi:
1. Dabīgā un organiskā kosmētika
2. Dabīgā kosmētika

Dabīgās un organiskās kosmētikas sastāvā vismaz 95% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām un vismaz 10% no kopējā produktu izejvielu daudzuma jābūt bioloģiski sertificētām. Šo līmeni visbiežāk piemēro produktiem ar augstāku augu eļļu sastāvu (piemēram, krēmiem, ķermeņa eļļām), jo tās procentuāli satur vairāk augu izcelsmes izejvielu.
Savukārt, dabīgās kosmētikas sastāvā vismaz 50% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām un vismaz 5% no kopējā produktu izejvielu daudzuma jābūt bioloģiski sertificētām. Šo līmeni visbiežāk piemēro eko produktiem ar augstu ūdens sastāvu, piemēram, šampūni, dušas želejas, jo ūdens nav lauksaimniecības produkts un tādēļ nevar būt bioloģiski sertificēts.
ECOCERT pieļauj 5 dažādu- dabīgajiem identisku (vielas, kas ir sastopamas dabā, taču izmaksu vai ekoloģisku apsvērumu dēļ tās sintezē laboratorijā),- konservantu izmantošanu eko produktos, ja vien to daudzums nepārsniedz 5% no visām izejvielām. Atļautie konservanti ir:
 *Benzilspirts
*Sorbīnskābe un tās sāļi
*Benzoskābe un tās sāļi un esteri
*Salicilskābe un tās sāļi
*Dehidroacetskābe (DHA)

ECOCERT stingri definē arī iepakojuma prasības - tam jābūt pārstrādājamam un dabai draudzīgam. ECOCERT arī pārbauda ražotnes energoefektivitāti un ietekmi uz vidi.

COSMEBIO
COSMEBIO ir dabīgās kosmētikas sertifikācijas zīmols, kas ir populārs Francijā un kas par pamatu zīmola piešķiršanai kādam produktam izmanto ECOCERT.

BDIH
BDIH ir 1996.gadā Vācijā izveidota uzņēmumu asociācija, ko nodibināja Vācijas ražotāji, tai skaitā Weleda, Wala/Dr.Hauschka, Lavera/Laverana. 2000.gadā organizācija izstrādāja dabīgās kosmētikas standartu. BDIH ir tieši saistīta ar kosmētikas ražotājiem, tādēļ šīs sertifikācijas objektivitāte un neitralitāte var būt apdraudēta.

BDIH standartam ir divi līmeņi:
1. Organiskā kosmētika: vismaz 95% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām.
2. Kosmētika ar organiskām sastāvdaļām: 70-95% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām.


Interesanti, ka BDIH nosaka- 15 definētām augu šķirnēm vienmēr jābūt bioloģiski audzētām; tai skaitā kumelītei, piparmētrai, kliņģerītei, saulespuķei. Lai gan stingrāki kritēriji dažiem augiem ir netipiska prakse pasaules kosmētikas standartos, BDIH pamato, ka šie augi ir plaši pieejami bioloģiskā kvalitātē un tādēļ ražotājiem tie ir jāizmanto. Tomēr, ja produkta sastāvā nav konkrēti definēto augu, BDIH pieļauj, ka sertificētam produktam vispār nav bioloģiskas izcelsmes izejvielu.
BDIH pieļauj 4 dažādu dabīgajiem identisku konservantu izmantošanu eko produktos. Atšķirībā no ECOCERT un COSMOS, konservantu daudzums netiek ierobežots. Atļautie konservanti ir:
*Benzilspirts
*Sorbīnskābe un tās sāļi
*Benzoskābe un tās sāļi
*Salicilskābe un tās sāļi

Soil Association
Soil Association ir organizācija, ko 1946.gadā Anglijā nodibināja lauksaimnieki, zinātnieki un uztura speciālisti ar mērķi popularizēt bioloģisko pārtiku un veselīgu uzturu. Soil Association veic gan lauksaimniecības produktu, gan dabīgās kosmētikas produktu sertificēšanu.
Organizācijas neatkarība:
Soil Association nav tieši saistīts ar kosmētikas ražotājiem, tādēļ to var uzskatīt par neatkarīgu un neieinteresētu organizāciju.
Soil Association standartam ir 2 līmeņi:
1. Organiskā kosmētika: vismaz 95% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām.
2. Kosmētika ar organiskām sastāvdaļām: vismaz 70% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām.

Soil Association pieļauj 4 dažādu, dabīgajiem identisku konservantu izmantošanu produktos. Atšķirībā no ECOCERT un COSMOS, konservantu daudzums netiek ierobežots. Atļautie konservanti ir:
*Benzilspirts
*Sorbīnskābe un tās sāļi
*Benzoskābe un tās sāļi
*Dehidroacetskābe (DHA) un tās sāļi

Ar īpašu atļauju, kuras piešķiršanas kārtība eko standartā nav definēta, Soil Association pieļauj šādu sintētisko konservantu izmantošanu:
*Fenoksietanols (Phenoxyethanol) - izdala formaldehīdu, kam piemīt kancerogēna iedarbība
*Laktoperoksidāze (Lactoperoxidase)
*Fenetilspirts (Phenylethyl alcohol)

NaTrue
Atsakoties pievienoties Eiropas vienotajam dabīgās kosmētikas sertificēšanas standartam COSMOS (apvieno organizācijas ECOCERT, BDIH, Soil Association, ICEA, Cosmebio), 2010.gadā Vācijas dabīgās kosmētikas ražotāji - Weleda, Dr.Hauschka/Wala, Logona/Lococos, Lavera/Laverana, Primavera, Sanaverde - izveidoja savu eko sertifikācijas standartu NaTrue. NaTrue standartā, atkarībā no bioloģisko sastāvdaļu daudzuma produktā, ir 3 sertifikācijas līmeņi, kas iesākumā tika apzīmēti ar logotipu ar vienu, divām vai trim zvaigznēm, taču vēlāk zvaigžņu apzīmējumi tika atcelti.
Organizācijas neatkarība: NaTrue ir tieši saistīta ar kosmētikas ražotājiem, tādēļ sertifikācijas objektivitāte un neitralitāte var būt apdraudēta.

NaTrue standartam ir 3 līmeņi:
1. Organiskā kosmētika: vismaz 95% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām.
2. Kosmētika ar organiskām sastāvdaļām: vismaz 70% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām.
3. Dabīgā kosmētika: sastāvdaļām jābūt dabīgas izcelsmes, bet produktam nav obligāti jāsatur bioloģiski audzētas sastāvdaļas.

NaTrue pieļauj 7 dažādu, dabīgajiem identisku konservantu izmantošanu eko produktos. Atšķirībā no ECOCERT un COSMOS, konservantu daudzums netiek ierobežots. Atļautie konservanti ir:
*Benzilspirts
*Sorbīnskābe un tās sāļi
*Salicilskābe un tās sāļi
*Benzoskābe un tās sāļi
*Dehidroacetskābe (DHA) un tās sāļi
*Propionskābe un tās sāļi
*Skudrskābe un tās sāļi

COSMOS
COSMOS ir pirmais vienotais Eiropas dabīgās kosmētikas eko sertifikācijas standarts, kas apvieno organizācijas ECOCERT, BDIH, Soil Association, ICEA, Cosmebio. Vienotais eko standarts ir izveidots 2010.gadā, lai dažādas institūcijas var sertificēt produktus pēc vienota eko standarta visā Eiropā un patērētājam tiktu atvieglota dabīgo produktu izvēle. COSMOS standarts ir visstriktākais produktu sastāvdaļu lietošanā.
Organizācijas neatkarība: COSMOS nav tieši saistīts ar kosmētikas ražotājiem, tādēļ to var uzskatīt par neatkarīgu un neieinteresētu organizāciju.
COSMOS standartam ir 2 līmeņi:
Organiskā kosmētika: vismaz 95% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām un vismaz 20% no kopējā produktu izejvielu daudzuma jābūt bioloģiski sertificētām.
Dabīgā kosmētika: sastāvdaļām jābūt dabīgas izcelsmes, bet produktam nav obligāti jāsatur bioloģiski audzētas sastāvdaļas.
COSMOS pieļauj 5 dažādu, dabīgajiem identisku konservantu izmantošanu eko produktos, ja vien to daudzums nepārsniedz 5% no visām izejvielām. Atļautie konservanti ir:
*Benzilspirts
*Sorbīnskābe un tās sāļi
*Benzoskābe un tās sāļi un esteri
*Salicilskābe un tās sāļi
*Dehidroacetskābe (DHA) un tās sāļi

Salīdzinot Eiropā populārākos dabīgās kosmētikas standartus, var secināt, ka ECOCERT un COSMOS prasību ziņā ir stingrāki nekā citi standarti. Drīzumā lielākā daļa organizāciju sertificēs produktus atbilstoši COSMOS eko standartam, tādejādi samazinot nelielās atšķirības. Tomēr, izvēloties kosmētiku, vissvarīgāk ir vērts pievērst uzmanību tam, vai produktiem vispār ir piešķirts KĀDS no šiem sertifikātiem, jo tad var paļauties, ka iegādātais produkts ne tikai piepildīs skaistuma vēlmes un ādas kopšanas prasības, bet būs arī drošs veselībai un draudzīgs videi.

Citi biežāk uzdotie jautājumi: par Madara dabīgās ekokosmētikas produktiem..